הומיאופתיה היא שיטת טיפול טבעית שנעשה בה שימוש ברחבי העולם כבר למעלה ממאתיים שנה. היא מוכרת על ידי ארגון הבריאות העולמי כשיטת הטיפול השנייה במימדיה בעולם כולו. ההומיאופתיה רווחת מאד בהודו ודרום אמריקה, אך עושים בה שימוש עוד מיליונים רבים מאוכלוסיית אירופה ומדינות נוספות.

 

 

שורשי המילה 'הומאופתיה' הם במילים 'סבל דומה' מן השפה היוונית, ואלו מתארות את העיקרון הבסיסי בהומיאופתיה, לפיו 'דומה בדומה מרפא'. ד"ר סמואל האנמן, מאבות ההומיאופתיה, נולד בגרמניה לפני כמאתיים שנה. בתקופתו השתנו רבות מגישות החשיבה הרווחות בעולם, אשר רובן ככולן התבססו על אמונות טפלות, וניתנה חשיבות רבה להתבוננות מדוקדקת והערכה מדעית מדויקת של תופעות. הטיפול ההומיאופתי מתבסס על המדע אך יישומו הוא בגדר אמנות. האנמן ריכז את הבסיס הרעיוני, עקרונות ההומאופתיה לספר אורגנון האוגד בתוכו 291 פרקי יישום.

 

 

 

הומיאופתיה מתבססת על שני עקרונות אשר היו ועודם שכיחים לאורך כל ההיסטוריה של הרפואה, הן במזרח והן במערב. בעיקרון הראשון, לפיו 'דומה מרפא דומה', ניתן להתבונן בכמה דרכים. דרך אחת היא להניח כי הגוף יודע מה הוא עושה ושהתסמינים הם דרכו של הגוף להתגבר על מחלה, שכן באורגניזמים חיים תגובת הריפוי היא אוטומטית. תרופה היוצרת בגוף תגובה דומה לתגובה למחלה, מהווה גירוי לגוף להגיב בתגובת ריפוי, בכך שהיא מעניקה לו את המידע הנדרש בכדי להשלים את עבודת ההחלמה. מאחר שהתגובה הראשונית בתהליך זה מערבת את החמרת התסמינים, החמרתם מהווה אינדיקציה לכך שתהליך הריפוי הפנימי אכן מתרחש.

 

 

לפני שמחליטים על שימוש ברמדיס (תרופות הומיאופתיות) מסוימות, כוחן המרפא נבחן על אנשים בריאים, תוך ציון מדויק של כל השינויים הרגשיים, המנטלים והגופניים שהם חווים כתוצאה מהטיפול. מידע זה מהווה את הבסיס ל'דומה מרפא דומה', שכן תמונת התסמינים המדויקת שיוצרת רמדי אמורה להתאים לאופן הייחודי בו המחלה מתבטאת אצל האדם המטופל, כלומר, התסמינים העכשוויים והמתמשכים שלה.

 

 

העיקרון השני הוא עיקרון 'המינון המינימלי', המתבסס על ההבנה שהגירוי שיוצרת התרופה עובד בשיתוף פעולה עם הגוף ואינו נכפה מבחוץ. על כן, למטופל ניתן המינון המינימלי שיספיק כדי להתחיל את תהליך הריפוי, אשר ימשיך להתרחש בגוף מעצמו באופן טבעי לאחר הגירוי הראשוני. הרמדיס ההומיאופתיות ניתנות במינונים מינימליים, ועל אף שהן מעוררות את תהליך ההחלמה בגוף, הן אינן יוצרות את תופעות הלוואי החמורות הנגרמות מתרופות קונבנציונליות לעתים קרובות.

 

 

 

מהם היתרונות של הטיפול ההומיאופתי? הטיפול ההומיאופתי עובד בשיתוף פעולה עם כוחות הריפוי הטבעיים של הגוף כדי לשפר את בריאותו.בהומואופתיה הטיפול הוא פרטני ולא מתייחס למחלה כאוסף של התוויות כלליות.הומיאופתיה מטפלת בכל סוגי התסמינים – נפשיים, רגשיים, מנטליים וגופניים – ומוצאת להם את הטיפול האופטימלי על בסיס העיקרון "דומה בדומה מרפא".רמדיס הומיאופתיות במינון מינימלי הן עדינות ועוצמתיות בעת ובעונה אחת. הן אינן ממכרות ולא מנוסות על בעלי חיים.